Emlak Yönetim

Bölüm Hakkında Genel Bilgi

Çaycuma Emlak - Emlak Yönetim

Dünyada ve ülkemizde konut, bina, site, alışveriş merkezleri yatırımlarının finansmanında; arsa-konut-ticaret ve hizmet binalarının alım-satımına konu olan emlak sektörü pazarında hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler nedeniyle, emlak ve emlak yönetimi sektöründe, iyi eğitilmiş, pazarlama, yönetim, gayrimenkul değerleme uzmanlarına gereksinim artmaktadır. Bunun yanı sıra, gayrimenkul değerleme raporlarının düzenlenmesinde uluslararası değerleme standartlarına uyum sağlamak ülkemiz için bir zorunluluk olarak değerlendirilmektedir.

 

Küreselleşen Dünya’da insanların yatırımlarını yaparken doğru karar almalarına neden olan mali tablolardaki bilgilerin piyasa değerini yansıtan rakamlarla ifade edilmesi önem arz etmesi ve küreselleşmenin şirket evlilikleri ile devirlerinin hızlanması ve mortgage kredilendirme sürecinin ülkemizde uygulamaya alınmış ve ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır.Gayrimenkul piyasasında var olan kayıt dışılığın kayıt içine alınabilmesi için kurumsal olarak mortgage sisteminin içine yerleştirilen gayrimenkul uzmanlığı, gayrimenkul değerleme (ekspertiz) çalışmaları ve uzmanlığına başlangıç niteliğinde, taşınmaz ilkeleri, arazi ve proje geliştirme ve danışmanlık hizmetleri, taşınmaz yatırımları ve finansmanı, taşınmaz satış danışmanlığı ve yönetimi, gayrimenkul bilgi sistemleri, değer haritaları ve altlıkların hazırlanması, taşınmaz yönetimi, kamu işletmeleri özelleştirmesi ve kamu taşınmazlarının satışı gibi konular giderek önem kazanmaktadır.

 

“Emlak ve Emlak Yönetimi” bölümünde amaç Avrupa Birliği uyum sürecinin bir yansıması olarak ülkemizde doğan mesleki yeterlilik belgesine sahip olunması gereken iş alanlarında çalışabilecek kişilerin teorik bilgilerinin yanı sıra uygulama kabiliyetlerini geliştirerek, yasal stajlarının bir bölümünü öğretim süresinde sağlayarak, öğretimleri sonrasında hemen meslek hayatlarına başlayabilmelerini amaçlamaktadır.

 

Ülkemiz son dönemlerde uluslararası yatırım şirketleri ve finans kurumlarının giderek daha fazla ilgisini çekmektedir. Bunun sonucunda, dünya emlak devleri Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamışlardır. Emlak ve Emlak Yönetimi bölümünün amacı; Emlak Müşavirleri Yasası’nın çıkmasıyla ihtiyacı hissedilecek, uluslararası meslek standartlarına sahip, nitelikli gayrimenkul danışmanları yetiştirmektir.

Ayrıca ülkemizde son dönemde giderek önem kazanan ve SPK tarafından lisanslaması yapılan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı için gerekli dersleri ve bilgileri aktararak uzmanlığa yönelik eleman yetiştirilmesi yapılacaktır.

Programdan mezun olanlar; Gayrimenkul yönetimi ve emlak müşavirliği, planlama kuruluşları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, arazi ve arsa geliştirme ve yapı kuruluşları (şirketler, kooperatifler, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı), kamu kuruluşlarının inşaat, emlak ve kamulaştırma birimleri, harita ve inşaat firmaları, gayrimenkul finansman, gayrimenkul değerleme (ekspertiz) şirketleri, gayrimenkul proje geliştirme, yönetim ve denetim kuruluşları, sigorta şirketleri, özelleştirme idaresi, vergi idaresi ve milli emlak genel müdürlüğü gibi kuruluşlarda iş bulma, istihdam ve kariyer imkanı bulunmaktadır

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. +90 541 812 01 45